Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední divocí koníci

25. 12. 2009

Všichni dnes žijící tzv. "divocí" koně jsou ve skutečnosni pouze zdivočelí koně.Neboť skuteční prapůvodní divocí koně,jako byl tarpan,již definitivně vyhynuli (s vyjímkou koně převalského).Všechna současná plemena "divokýchů koní sevyvinula z koní domácích a ani dlouhý život na svobodě u nich nedokázal zcela potlačit genetické proměny,k nimž došlo v průběhu domestikace.

Od r. 1984 n.l.se svět zvířat i rostlin v Národním parku Oostvaarderplassen nerušně vyvíjet.Žádný člověk nesmí do života v chráněné oblasti nijak zasahovat-povoleno je se pouze dívat.O stádo koní se nestará zvěrolékař,zvířata nejsou přikrmována,a to ani v nejtěžších zimách.Existuje jediná "laskavá" vyjímka:když si kůň zlomí nohu,je na místě utracen.

V národním parku Oostvaarderplassen nejsou hřebci oddělováni od ostatních koní,jako tomu je např.u dulmenských koní,žijících v Merfeldské rokli nedaleko německého Munsteru.Jeden hřebec se obvykle stará asi o tři klisny a jejich potomky,včetně hřebečků.Hlídají,aby skupina zůstala pohromadě-což je úkol zvláště náročný,je-li třeba prohnat hříbátko skupinou návštěvníků.

Např. "divocí" poníci New Forest-Dá se o nich hovořit spíše jako volně žijící než-li "divocí".Tito poníci jsou mazaní a ví,že lelkovat na odpočívadle se vyplatí.Protože na toto místo přicházejí samí milovníci koní a všichni mají v kapse něco dobrého k snědku.

http://www.equineworld.co.uk/about_horses/horse_images/new_forest_pony_1.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář